Godzina bez myszy – Podejmij wyzwanie!

Ilustracja do: "Godzina bez myszy - Podejmij wyzwanie!"

Aby wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy” wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 18 maja nie używać niedostępnej dla ogromnej liczby osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Używanie klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się o tym na ile dostępne są odwiedzane przez nas serwisy.

„Godzina bez myszy” to polska akcja prowadzona przez Integrację w ramach Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jej cel stanowi uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są napotykane przez osoby z niepełnosprawnością bariery w dostępności stron internetowych.

Strona akcji „Godzina bez myszy”

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

Celem programu jest zachęcanie do rozmów, szerzenie świadomości i uczenie o dostępności stron internetowych, oprogramowania komputerowego, aplikacji mobilnych i innych technologii dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dostępność to możliwość, a możliwość to szansa. Global Accessibility Awareness Day (GAAD) to inicjatywa na rzecz poprawy dostępności rozmaitych technologii, to dążenie do równych szans.

Grupą docelową są projektanci, deweloperzy, osoby odpowiedzialne za użyteczność oraz powiązane społeczności, które budują, kształtują, finansują i wpływają na technologię oraz jej wykorzystanie. Choć ludzie mogą być zainteresowani tematem udostępniania technologii i jej dostępnością dla osób niepełnosprawnych, rzeczywistość jest taka, że ​​często nie wiedzą, jak i gdzie zacząć. Świadomość jest pierwsza.

Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day) obchodzimy w trzeci czwartek maja. Jego inicjatorem jest amerykański deweloper, Joe Davon. W 2011 roku zaproponował on jego organizację, sugerując że twórcy stron internetowych, oprogramowania etc zbyt wielką wagę przykładają do ich estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie: funkcjonalności, a przez to i o dostępności.

W 2017 roku GAAD obchodzimy 18 maja. Tego dnia odbywa się też trzecia edycja akcji „Godzina bez myszy”.

Strona akcji „Global Accessibility Awareness Day”

Światowy Dzień Świadomości Dostępności & Godzina bez myszy – Podejmij wyzwanie!

Wejdź do akcji, jedna tylko godzina wystarczy by poznać bariery jakie twórcy serwisów, programów, aplikacji fundują użytkownikom korzystającym z technologii wspomagających. I nie ma tu znaczenia kaliber podmiotu. Bariery w dostępie są siane równo przez twórców zarówno małych stron WWW, sklepików internetowych jak i tych największych serwisów społecznościowych, systemów bankowości online czy serwisów e-administracji. Niech świadomość dostępności, otwiera możliwości każdemu.

Zostaw swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.